Ultima oră
Seara de solidarizare cu scriitorii si jurnalistii georgieni la Cenaclul „Mariana Marin”Vodafone lansează campania „Black Friday FARA RIVAL” între 3 și 15 noiembrie 2026„Alexa & Brăteanu – Configurații ale prezentului”. O întâlnire cu arta contemporană la Sala „Constantin Brâncuși” din BucureștiAnytime România introduce plata în trei rate fără dobândă pentru asigurările achiziționate onlineRezidența9 găzduiește expoziția „In and Out of Wonderland” din Colecția de Artă Société GénéraleCaravana Gaudeamus Radio România 2026 încheie traseul la Reșița, cu o ediție în premierăDan Șanta, reales în ABU Programme Bureau pentru un mandat de 2 ani„Marea începe în ghiozdan!”: elevii din Constanța sunt invitați să transforme plasticul în creații cu mesaj ecologicSeara de solidarizare cu scriitorii si jurnalistii georgieni la Cenaclul „Mariana Marin”Vodafone lansează campania „Black Friday FARA RIVAL” între 3 și 15 noiembrie 2026„Alexa & Brăteanu – Configurații ale prezentului”. O întâlnire cu arta contemporană la Sala „Constantin Brâncuși” din BucureștiAnytime România introduce plata în trei rate fără dobândă pentru asigurările achiziționate onlineRezidența9 găzduiește expoziția „In and Out of Wonderland” din Colecția de Artă Société GénéraleCaravana Gaudeamus Radio România 2026 încheie traseul la Reșița, cu o ediție în premierăDan Șanta, reales în ABU Programme Bureau pentru un mandat de 2 ani„Marea începe în ghiozdan!”: elevii din Constanța sunt invitați să transforme plasticul în creații cu mesaj ecologic
Administrație Publică

Cifra de afaceri în comerțul cu autovehicule și motociclete

ROMÂNIA

INSTITUTUL NAŢIONAL DE STATISTICĂ Nr. 270 / 27 octombrie 2026 www.insse.ro

Cifra de afaceri din comerțul cu autovehicule în luna august 2026

▪ În luna august 2026, volumul cifrei de afaceri din comerțul cu autovehicule şi motociclete a scăzut, față de luna iulie 2026, ca serie brută cu 3,7%, iar ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate a crescut cu 8,1%. ▪ Față de luna august 2025, volumul cifrei de afaceri din comerțul cu autovehicule şi motociclete a crescut în luna august 2026, atât ca serie brută cu 14,2%, cât și ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 7,3%. ▪ În perioada 1.I-31.VIII.2026, volumul cifrei de afaceri din comerțul cu autovehicule şi motociclete a scăzut, faţă de perioada 1.I-31.VIII.2025, atât ca serie brută cu 0,6%, cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 0,1%.

Evoluția lunară a cifrei de afaceri din comerțul cu ridicata şi cu amănuntul, întreținerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor (serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate) ianuarie 2021 – august 2026

-2021=100-

160 150 140 130 120 110 100 90 80 70 Jan/21 Feb/21 Mar/21 Apr/21 May/21 Jun/21 Jul/21 Aug/21 Sep/21 Oct/21 Nov/21 Dec/21 Jan/22 Feb/22 Mar/22 Apr/22 May/22 Jun/22 Jul/22 Aug/22 Sep/22 Oct/22 Nov/22 Dec/22 Jan/23 Feb/23 Mar/23 Apr/23 May/23 Jun/23 Jul/23 Aug/23 Sep/23 Oct/23 Nov/23 Dec/23 Jan/24 Feb/24 Mar/24 Apr/24 May/24 Jun/24 Jul/24 Aug/24 Sep/24 Oct/24 Nov/24 Dec/24 Jan/25 Feb/25 Mar/25 Apr/25 May/25 Jun/25 Jul/25 Aug/25 Sep/25 Oct/25 Nov/25 Dec/25 Jan/26 Feb/26 Mar/26 Apr/26 May/26 Jun/26 Jul/26 Aug/26

TOTAL AUTO MOTO

AUTO = Comerţ cu autovehicule; MOTO= Comerţ cu motociclete, piese şi accesorii aferente, întreţinerea şi repararea motocicletelor Datele graficului în format xls (VIII.2025 – VIII.2026)

1/4

Indicii volumului cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete

AUGUST 2026 în % faţă de: 1.I-31.VIII.2026/ 1.I-31.VIII.2025 IULIE 2026 AUGUST 2025 -%-

Total comerţ cu ridicata şi cu amănuntul, B 96,3 114,2 99,4 întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a S 108,1 107,3 99,9 motocicletelor B 98,6 115,7 98,9 Comerţ cu autovehicule S 116,3 112,5 99,1 B 91,6 116,9 98,6 Întreţinerea şi repararea autovehiculelor S 104,1 114,9 98,1 B 94,5 111,3 101,5 Comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule S 102,2 109,4 100,9 Comerţ cu motociclete, piese şi accesorii aferente; B 78,7 92,9 85,3 întreţinerea şi repararea motocicletelor S 99,1 88,9 87,6

Notă: B= serie brută; S= serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate Datele tabelului în format xls

August 2026 comparativ cu iulie 2026

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în luna august 2026, comparativ cu luna precedentă, a înregistrat o scădere cu 3,7%, ca urmare a scăderilor înregistrate la comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (-21,3%), activitățile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (-8,4%), comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (-5,5%) și la comerţul cu autovehicule (-1,4%).

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna august 2026, comparativ cu luna precedentă, a crescut cu 8,1%.

August 2026 comparativ cu august 2025

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în luna august 2026, comparativ cu luna august 2025, a înregistrat o creștere cu 14,2%, datorită creșterilor înregistrate la activitățile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (+16,9%), comerţul cu autovehicule (+15,7%) și la comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (+11,3%). Comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor a scăzut cu 7,1%.

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna august 2026, a înregistrat o creștere cu 7,3% faţă de luna august 2025.

Perioada 1.I-31.VIII.2026 comparativ cu perioada 1.I-31.VIII.2025

În perioada 1.I-31.VIII.2026 comparativ cu perioada 1.I-31.VIII.2025, volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, a înregistrat o cifră de afaceri mai mică cu 0,6%, ca urmare a scăderilor înregistrate la comerţul cu motociclete, piese şi accesorii 2/4

aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (-14,7%), activitățile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (-1,4%) și la comerţul cu autovehicule (-1,1%). Comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule a crescut cu 1,5%.

În perioada 1.I-31.VIII.2026 comparativ cu perioada 1.I-31.VIII.2025, volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a scăzut cu 0,1%.

Rate de creștere – cifra de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete – serie ajustată în funcţie de număr zile lucrătoare şi de sezonalitate – -%-

Comerţ cu motociclete, piese şi accesorii; întreţinere şi reparare -11.1 6.9

Comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule 9.4 -1.2

Întreţinerea şi repararea autovehiculelor 14.9 9.1 12.5 Comerţ cu autovehicule 2.1

TOTAL 7.3 3.7 -14 -11 -8 -5 -2 1 4 7 10 13 16 19

August 2026 /August 2025 August 2025 /August 2024

Rate de creștere- Total – cifra de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete – luna corespunzătoare a anului anterior = 100 – – serie ajustată în funcţie de număr zile lucrătoare şi de sezonalitate – -%- 16

11 6.7 7.3 5.1 6 3.7 3.5 3.0 2.1 1.9 1.4 0.8 0.0 1

-4

-9 -6.9 -9.0 -14 Aug-25 Sep-25 Oct-25 Nov-25 Dec-25 Jan-26 Feb-26 Mar-26 Apr-26 May-26 Jun-26 Jul-26 Aug-26

3/4

Informaţii suplimentare:

✓ Cifra de afaceri netă (exclusiv TVA) se calculează prin însumarea veniturilor facturate rezultate din vânzări de bunuri, vânzări de mărfuri, executarea de lucrări şi prestarea de servicii, mai puţin rabaturile, remizele şi alte reduceri acordate clienţilor. Nu sunt incluse în cifra de afaceri: valoarea ambalajelor restituite după livrare; accizele; subvenţiile primite de la autorităţile publice sau instituţii ale UE; vânzarea propriilor terenuri şi a activelor fixe; rabaturile, remizele şi alte reduceri acordate clienţilor.

✓ Indicii de volum ai cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete sunt indici de tip Laspeyres şi sunt calculaţi în condiţii metodologice şi de preţuri comparabile. Pentru exprimarea valorilor din perioada curentă în preţurile perioadei de referinţă se utilizează indici de preţ deflatori. Primii indici obţinuţi sunt la nivel de grupă CAEN Rev.2 apoi prin agregări succesive se obţin indici la niveluri agregate. Ponderile utilizate la agregare sunt calculate pe baza cifrei de afaceri conform rezultatelor Anchetei Structurale în Întreprinderi din anul de referinţă (2021).

IMPORTANT! Ca urmare a intrării în vigoare a noii clasificări a activităților din economia națională CAEN Rev.3 începând cu 01.01.2025, precum și actualizării obiectului de activitate al agenților economici în conformitate cu noua clasificare, începând cu anul 2026 colectarea datelor pentru toate cercetările statistice realizate în întreprinderi se va realiza conform CAEN Rev.3. În conformitate cu Regulamentul UE privind implementarea NACE Rev.2.1 (CAEN Rev.3) nr. 2024/1840 cu referire la statisticile pe termen scurt şi cu cerințele Eurostat specifice domeniului indicatorilor pe termen scurt, INS va calcula şi disemina seriile de date privind indicii de volum ai cifrei de afaceri din comerțul cu autovehicule şi motociclete conform CAEN Rev.2 pentru perioada 2026-2027 (an de bază 2021).

Pentru interpretarea corectă a indicatorilor, vă rugăm să consultaţi Precizările Metodologice ataşate comunicatului pe homepage.

Informaţii suplimentare se pot obţine din baza de date TEMPO online a INS (datele pentru luna august 2026 vor fi disponibile în 28 octombrie 2026) şi din publicaţia statistică Buletin Statistic Lunar (termen de apariţie 30 octombrie 2026).

Următorul comunicat de presă va apărea joi, 26 noiembrie 2026.

Arhiva comunicatelor de presă: http://www.insse.ro/cms/ro/comunicate-de-presa-view Direcția de Afaceri Europene, Cooperare Internațională și Comunicare e-mail: [email protected] Tel: +4021 3181869

4/4

Sursă: Institutul Național de Statistică

Alte articole

Ai o afacere, îți promovezi brandul personal sau reprezinți o instituție publică?

Publică un articol, comunicat, publireportaj sau anunț, inclusiv un anunț de angajare, cu imagini și linkuri utile. Materialul poate fi descoperit de cititori și prin motoarele de căutare.

Publică materialul tău pe KomuniK

Servicii digitale pentru afacerea ta

Descoperă soluțiile dezvoltate pentru promovare, găzduire web, comunicare și administrarea afacerii tale online.