Nr. 266 / 20 octombrie 2026
Domeniul: Construcţii
LUCRĂRILE DE CONSTRUCŢII ÎN LUNA AUGUST 2026
▪ În luna august 2026, volumul lucrărilor de construcţii a crescut, faţă de luna iulie 2026, ca serie brută, cu 1,6%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 7,2%.
▪ Faţă de luna august 2025, volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie brută, cu 40,5%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 35,5%.
▪ În perioada 1.I-31.VIII.2026, volumul lucrărilor de construcţii a crescut, faţă de perioada 1.I-31.VIII.2025, ca serie brută, cu 15,4%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 11,7%.
Evoluţia lunară a lucrărilor de construcţii, pe elemente de structură, conform CAEN Rev.2 – ianuarie 2021 – august 2026 – (serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate) – 2021=100 –
320
300
280
260
240
220
200
180
160
140
120
100
80
60 ian.-21 feb.-21 mar.-21 apr.-21 mai-21 iun.-21 iul.-21 aug.-21 sept.-21 oct.-21 nov.-21 dec.-21 ian.-22 feb.-22 mar.-22 apr.-22 mai-22 iun.-22 iul.-22 aug.-22 sept.-22 oct.-22 nov.-22 dec.-22 ian.-23 feb.-23 mar.-23 apr.-23 mai-23 iun.-23 iul.-23 aug.-23 sept.-23 oct.-23 nov.-23 dec.-23 ian.-24 feb.-24 mar.-24 apr.-24 mai-24 iun.-24 iul.-24 aug.-24 sept.-24 oct.-24 nov.-24 dec.-24 ian.-25 feb.-25 mar.-25 apr.-25 mai-25 iun.-25 iul.-25 aug.-25 sept.-25 oct.-25 nov.-25 dec.-25 ian.-26 feb.-26 mar.-26 apr.-26 mai-26 iun.-26 iul.-26 aug.-26
TOTAL Constructii noi Reparatii capitale Reparatii curente
Datele graficului în format xls.
1/4
Evoluţia lunară a lucrărilor de construcţii, pe obiecte de construcţii, conform CAEN Rev. 2 – ianuarie 2021 – august 2026 – (serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate)
– 2021=100 –
220
200
180
160
140
120
100
80
60
40 ian.-21 feb.-21 mar.-21 apr.-21 mai-21 iun.-21 iul.-21 aug.-21 sept.-21 oct.-21 nov.-21 dec.-21 ian.-22 feb.-22 mar.-22 apr.-22 mai-22 iun.-22 iul.-22 aug.-22 sept.-22 oct.-22 nov.-22 dec.-22 ian.-23 feb.-23 mar.-23 apr.-23 mai-23 iun.-23 iul.-23 aug.-23 sept.-23 oct.-23 nov.-23 dec.-23 ian.-24 feb.-24 mar.-24 apr.-24 mai-24 iun.-24 iul.-24 aug.-24 sept.-24 oct.-24 nov.-24 dec.-24 ian.-25 feb.-25 mar.-25 apr.-25 mai-25 iun.-25 iul.-25 aug.-25 sept.-25 oct.-25 nov.-25 dec.-25 ian.-26 feb.-26 mar.-26 apr.-26 mai-26 iun.-26 iul.-26 aug.-26
TOTAL Cladiri rezidentiale Cladiri nerezidentiale Constructii ingineresti
Datele graficului în format xls.
August 2026 comparativ cu iulie 2026
Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie brută, cu 1,6%, creştere evidenţiată la lucrările de construcţii noi (+3,0%). Lucrările de reparaţii capitale şi lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au scăzut cu 1,2%, respectiv cu 1,0%. Pe obiecte de construcţii, au avut loc creşteri la clădirile rezidenţiale (+3,4%) şi la lucrările de construcţii inginereşti (+2,7%). Clădirile nerezidenţiale au scăzut cu 1,6%.
Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 7,2%, creştere evidenţiată astfel: lucrările de construcţii noi (+6,0%), lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+3,1%) şi la lucrările de reparaţii capitale (+1,1%). Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a crescut la clădirile rezidenţiale (+7,3%), construcţiile inginereşti (+6,2%) şi la clădirile nerezidenţiale (+2,1%).
August 2026 comparativ cu august 2025
Volumul lucrărilor de construcţii, ca serie brută, a crescut, pe total, cu 40,5%. Pe elemente de structură, creşteri s-au înregistrat la lucrările de construcţii noi (+45,2%), lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+39,5%) şi la lucrările de reparaţii capitale (+22,7%). Pe obiecte de construcţii, creşteri s-au înregistrat la clădirile rezidenţiale (+54,9%), construcţiile inginerești (+39,5%) şi la clădirile nerezidenţiale (+33,3%).
Ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, volumul lucrărilor de construcţii a crescut, pe total, cu 35,5%. Pe elemente de structură, creşteri s-au înregistrat la lucrările de construcţii noi (+39,8%), lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+37,0%) şi la lucrările de reparaţii capitale (+19,2%).
2/4
Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a crescut la clădirile rezidenţiale (+51,0%), construcţiile inginereşti (+34,7%) şi la clădirile nerezidenţiale (+30,3%).
Perioada 1.I-31.VIII.2026 comparativ cu perioada 1.I-31.VIII.2025
Volumul lucrărilor de construcţii, ca serie brută, a crescut, pe total, cu 15,4%, creștere înregistrată la lucrările de construcții noi (+18,7%), lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+10,9%) şi la lucrările de reparaţii capitale (+6,8%).
Pe obiecte de construcţii, s-au înregistrat creşteri la clădirile rezidenţiale (+22,9%), construcţiile inginereşti (+14,9%) şi la clădirile nerezidenţiale (+11,3%).
Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 11,7% astfel: lucrările de construcţii noi (+16,8%), lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+9,6%) şi lucrările de reparaţii capitale (+4,9%). Pe obiecte de construcţii, creşteri s-au înregistrat la clădirile rezidenţiale (+21,6%), construcţiile inginereşti (+11,6%) şi la clădirile nerezidenţiale (+10,2%).
Indicii lucrărilor de construcţii -Procente-
AUGUST 2026 faţă de: 1.I-31.VIII.2026/ 1.I-31.VIII.2025 IULIE 2026 AUGUST 2025 B 101,6 140,5 115,4 Construcţii – total S 107,2 135,5 111,7 -pe elemente de structură: B 103,0 145,2 118,7 Construcţii noi S 106,0 139,8 116,8 B 98,8 122,7 106,8 Reparaţii capitale S 101,1 119,2 104,9 B 99,0 139,5 110,9 Întreţinere şi reparaţii curente S 103,1 137,0 109,6 -pe obiecte de construcţii: B 103,4 154,9 122,9 Clădiri rezidenţiale S 107,3 151,0 121,6 B 98,4 133,3 111,3 Clădiri nerezidenţiale S 102,1 130,3 110,2 B 102,7 139,5 114,9 Construcţii inginereşti S 106,2 134,7 111,6 B= serie brută; S= serie ajustată în funcţie de număr zile lucrătoare şi de sezonalitate Datele tabelului în format xls
3/4
Informaţii suplimentare: ➢ Indicii de volum în construcţii se determină prin deflatarea datelor valorice cu indicii de cost în construcţii pe elemente de structură şi pe obiecte de construcţii. Indicii de volum în construcţii sunt calculaţi pe total ramură construcţii (secţiunea F CAEN Rev. 2), pe elemente de structură (lucrări de construcţii noi, reparaţii capitale şi lucrări de întreţinere şi reparaţii curente) şi pe obiecte de construcţii (clădiri rezidenţiale, clădiri nerezidenţiale şi construcţii inginereşti). ➢ Indicii lucrărilor de construcţii pe total se calculează ca medie aritmetică ponderată a indicilor pe elemente de structură sau a indicilor pe obiecte de construcţii. ➢ Pe lângă indicii de volum în construcţii (serie brută), se calculează lunar şi indici ajustaţi în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate prin metoda regresivă, folosindu-se pachetul de programe JDEMETRA+ (metoda TRAMO/SEATS).
IMPORTANT! Ca urmare a intrării în vigoare a noii clasificări a activităților din economia națională CAEN Rev.3 începând cu 01.01.2025, precum și actualizării obiectului de activitate al agenților economici în conformitate cu noua clasificare, începând cu anul 2026 colectarea datelor pentru toate cercetările statistice realizate în întreprinderi se va realiza conform CAEN Rev.3. În conformitate cu Regulamentul UE privind implementarea NACE Rev. 2.1 (CAEN Rev.3) nr. 2024/1840 cu referire la statisticile pe termen scurt şi cu cerințele Eurostat specifice domeniului indicatorilor pe termen scurt, INS va calcula şi disemina seriile de date privind indicii lucrărilor de construcţii în CAEN Rev.2, pentru perioada 2026-2027 (an de bază 2021).
Pentru interpretarea corectă a indicatorilor, vă rugăm să consultaţi Precizările Metodologice ataşate comunicatului pe homepage. Informaţii suplimentare se pot obţine din baza de date TEMPO online a INS (datele pentru luna august 2026 vor fi disponibile în 20 octombrie 2026) şi din publicaţia statistică Buletin Statistic Lunar (termen de apariţie 30 octombrie 2026). Date comparative cu celelalte State Membre ale Uniunii Europene se pot obţine din comunicatul de presă al Eurostat care va apărea marţi, 20 octombrie 2026 şi care poate fi consultat la adresa: http://ec.europa.eu/eurostat/web/main Următorul comunicat de presă va apărea joi, 19 noiembrie 2026. Arhiva comunicatelor de presă: http://www.insse.ro/cms/ro/comunicate-de-presa-view.
Direcţia de Afaceri Europene, Cooperare Internaţională şi Comunicare e-mail: [email protected] Tel: +4021 3181869
4/4
