PROGRAMUL ”DIASPORA INVESTEȘTE ACASĂ”- NOU!
PROIECTE CULTURALE SESIUNEA I/2027 – NOU!
PROIECTE CULTURALE MULTIANUALE 2027-2028 – NOU!
EDUCATORI PENTRU COPIII DIN MEDII DEFAVORIZATE – NOU!
INVESTIȚII ÎN FERMELE DE MICI DIMENSIUNI – INTERVENȚIA DR 14
INVESTIȚII ÎN FLORICULTURĂ, PLANTE MEDICINALE ȘI AROMATICE – INTERVENȚIA DR 18
SPRIJINIREA INVESTIŢIILOR ÎN DEZVOLTAREA INSTALAȚIILOR AUTONOME (STANDALONE) DE STOCARE ÎN BATERII A ENERGIEI ELECTRICE, CU FINANȚARE DIN FONDUL PENTRU MODERNIZARE – NOU!
SPRIJIN PENTRU DEZVOLTAREA COMPETENȚELOR ȘI CONSOLIDAREA CAPACITĂȚII ACTORILOR DIN DOMENIUL CDI ÎN VEDEREA ASIGURĂRII CREȘTERII COMPETITIVITĂȚII
FORMAREA PROFESIONALĂ A SPECIALIȘTILOR CARE LUCREAZĂ CU GRUPURI VULNERABILE
PROGRAMUL PRIVIND REDUCEREA EMISIILOR DE GAZE CU EFECT DE SERĂ ÎN TRANSPORTURI, PRIN PROMOVAREA VEHICULELOR DE TRANSPORT RUTIER NEPOLUANTE ȘI EFICIENTE DIN PUNCT DE VEDERE ENERGETIC, DEDICAT PERSOANELOR FIZICE
DEZVOLTAREA DE NOI SERVICII/APLICAȚII/PRODUSE PRIN INOVARE ȘI ADOPTAREA DE TEHNOLOGII AVANSATE
SCHEMA DE AJUTOR PRIVIND SPRIJINIREA INVESTIŢIILOR ÎN NOI CAPACITĂŢI DE PRODUCERE A ENERGIEI ELECTRICE PRODUSĂ DIN SURSE REGENERABILE PENTRU AUTOCONSUMUL ÎNTREPRINDERILOR DIN CADRUL SECTORULUI AGRICOL ŞI INDUSTRIEI ALIMENTARE – VERSIUNEA 7
SCHEMA DE AJUTOR DE MINIMIS PENTRU SECTORUL CULTURAL INDEPENDENT PRIVIND FINANȚAREA NERAMBURSABILĂ A PROIECTELOR CULTURALE
PROGRAMUL SME ECO-TECH
SPRIJIN PENTRU PROIECTE TEHNOLOGICE INOVATIVE
INIȚIATIVA ALMA
PROGRAMUL ”DIASPORA INVESTEȘTE ACASĂ”- NOU!
Finanțator: Ministerul Finanțelor prin Banca de Investiții și Dezvoltare
Obiectiv specific: • susținerea investițiilor, stimularea antreprenoriatului și consolidarea legăturilor economice dintre România și comunitățile românești din afara granițelor țării
Solicitanți eligibili: • românii din străinătate care vor să investească în România prin firme nou înființate
Număr total estimat al întreprinderilor care urmează să beneficieze de ajutor de minimis: • 2.000 de beneficiari
Grup țintă • start-up-uri înființate de românii din diaspora Condiții principale de eligibilitate: • deținerea majoritară a capitalului social de către cetățeni români care au avut domiciliul sau reședința în străinătate pentru o perioadă de minimum 12 luni consecutive în ultimele 18 luni • existența unei experiențe profesionale sau a unor studii relevante de minimum un an în domeniul pentru care se solicită finanțarea • menținerea investiției și a structurii acționariatului pentru o perioadă de cel puțin 3 ani de la finalizarea investiției
Bugetul alocat apelului de proiecte : • 100.000.000 euro • Granturile pot acoperi până la 60% din valoarea creditului de investiții, în limita a 200.000 euro pentru fiecare beneficiar eligibil Rata de cofinanțare • Contribuția proprie minimă este de 10%, respectiv 5% pentru antreprenorii sub 35 de ani
Valoarea minimă și maximă a unui credit de investiții : • 5.000 euro – 500.000 euro
Perioada acordare sprijin: • 2026 – 2029 în limita bugetului disponibil
Zona geografică acoperită: • La nivel național
PROIECTE CULTURALE SESIUNEA I/2027 – NOU!
Program de finanțare: Administrația Fondului Cultural Național
Obiectivul apelului: • Susținerea de proiecte culturale pentru sesiunea de finanțare I/2027 Beneficiari eligibili: • asociații, fundații, instituții publice de cultură, persoane fizice autorizate, societăți comerciale care derulează activități culturale, cu sediul în România sau într-o țară membră a Uniunii Europene
Bugetul apelului : • 71.000.000 lei care acoperă 7 arii de finanțare: – Arte vizuale : 12.000.000 lei plafon finanțare 220.000 lei – Teatru: 12.000.000 lei plafon finanțare 220.000 lei – Muzică: 10.000.000 lei plafon finanțare 220.000 lei – Dans: 9.000.000 lei plafon finanțare 220.000 lei – Artă digitală și noile medii: 9.500.000 lei plafon finanțare 220.000 lei – Rezidențe de creație: 3.500.000 lei plafon finanțare 220.000 lei – Proiecte cu caracter repetitiv: 13.000.000 lei plafon finanțare 220.000 lei – Contestații: 2.000.000 lei • Vor fi acordate finanțări nerambursabile pentru proiecte culturale derulate în perioada cuprinsă între ianuarie 2027 şi 15.11.2027 • Nu sunt eligibile pentru finanţarea nerambursabilă din Fondul Cultural Naţional programele care sunt cofinanţate din alte fonduri publice care aplică scheme de minimis Suma maximă care poate fi solicitată/ proiect: • 220.000 lei Rata de cofinanțare: • 10% din bugetul propus și constituie condiție de eligibilitate • un proiect cultural poate fi înscris la o singură arie tematică Pentru fiecare arie tematică au fost definite cinci priorităţi specifice, din care se pot alege trei care vor fi punctate în procesul de evaluare, după cum urmează: Arte vizuale • Susținerea producției și/sau a cercetării artistice • Susținerea dialogului și/sau a mobilității culturale naționale și/sau internaționale • Promovarea artei în spații alternative • Dezvoltarea de abordări bazate pe colaborare și/sau coproducție • Adresarea către zonele cu acces limitat la cultură Teatru • Susținerea producției și/sau a cercetării artistice • Susținerea dialogului și/sau a mobilității culturale naționale și/sau internaționale • Promovarea și difuzarea proiectelor teatrale • Dezvoltarea de abordări bazate pe colaborare și/sau coproducție • Adresarea către publicul tânăr și/sau zonele cu acces limitat la cultură Muzică • Susținerea producției și/sau a cercetării muzicale/muzicologice • Promovarea și difuzarea proiectelor muzicale • Susținerea dialogului și/sau a mobilității culturale naționale și/sau internaționale • Adresarea către publicul tânăr • Adresarea către zonele cu acces limitat la cultură Dans • Susținerea producției și/sau a cercetării coregrafice • Susținerea dialogului și/sau a mobilității culturale naționale și/sau internaționale • Dezvoltarea de abordări bazate pe colaborare și/sau coproducție • Promovarea și difuzarea proiectelor coregrafice • Susținerea și consolidarea sectorului coregrafic din România Artă digitală și noile medii • Dezvoltarea de abordări curatoriale și/sau de proiecte editoriale originale • Susținerea colaborărilor transdisciplinare, cu organisme și entități din afara scenei artistice • Activarea culturală și comunitară în spații alternative • Dezvoltarea de abordări bazate pe colaborare și/sau coproducție • Dezvoltarea și diversificarea publicului Rezidențe de creație • Susținerea producției și/sau a cercertării artistice și/sau literare • Susținerea schimbului cultural cu audiențele locale • Dezvoltarea de abordări interdisciplinare, colaborative și/sau în coproducție • Sprijinirea colaborărilor naționale și internationale și a schimburilor culturale, încurajarea formării de rețele profesionale • Promovarea artiștilor din România Proiecte cu caracter repetitiv: • Sprijinirea adaptării activităților la platforme diverse de prezentare și difuzare, inclusiv în mediul digital • Dezvoltarea de abordări interdisciplinare, colaborative și/sau în coproducție • Promovarea artiștilor și/sau a produselor culturale din România • Adresarea către zonele cu acces limitat la cultură • Dezvoltarea și diversificarea publicului.
Termen deschidere sesiune: • 01 Septembrie 2026
Termen limită depunere cereri de finanțare: • 30 septembrie 2026, ora 17:00
PROIECTE CULTURALE MULTIANUALE 2027-2028 – NOU!
Program de finanțare: Administrația Fondului Cultural Național
Obiectivul apelului: • susţinerea propunerilor de anvergură, cu premize de sustenabilitate, axate pe producţia de programe artistice noi, perioada 2027 – 2028 • apelul este destinat finanțării programelor culturale, cu o durată minimă de 18 luni, ce se vor derula pe perioada cuprinsă între ianuarie 2027 şi 15 noiembrie 2028
Beneficiari eligibili: • asociații, fundații, instituții publice de cultură, persoane fizice autorizate, societăți comerciale care derulează activități culturale, cu sediul în România sau într-o țară membră a Uniunii Europene
Condiții de eligibilitate : • un operator cultural nu poate înscrie în concurs mai mult de 2 (două) cereri de finanțare pe sesiune, dintre care un singur program multianual, cu condiția să nu aibă în derulare un program multianual. In cazul în care aceste condiții nu sunt respectate, vor fi considerate eligibile primele două proiecte pe baza datei de înscriere în platformă • existența a cel puțin 2 parteneri instituționali naționali și/sau internaționali este o condiție în acordarea finanțării
Bugetul apelului: • 6.500.000 lei • Nu sunt eligibile pentru finanţarea nerambursabilă din Fondul Cultural Naţional programele care sunt cofinanţate din alte fonduri publice care aplică scheme de minimis
Suma minimă/maximă care poate fi solicitată/ proiect: • 300.000 lei – 500.000 lei Rata de cofinanțare: • Minimul 15% din bugetul propus și constituie condiție de eligibilitate
Priorități strategice vizate: • Dezvoltarea de abordări interdisciplinare, colaborative și/sau în coproducție • Capacitatea de a genera dezvoltare culturală durabilă și consolidarea ecosistemului cultural local • Promovarea incluziunii, a diversității și a toleranțe • Dezvoltarea și diversificarea publicului în special din zonele cu acces limitat la cultură • Susținerea dialogului și/sau a mobilității culturale naționale și/sau internaționale
Perioada de înscriere a programelor culturale: • 01 Septembrie – 30 septembrie 2027, ora 17:00
EDUCATORI PENTRU COPIII DIN MEDII DEFAVORIZATE – NOU!
Finanțator: Uniunea Europeană și Guvernul României
Program de finanțare: Programul Educație și Ocupare (PEO), Prioritatea 05, Obiectiv specific ESO4.6, Acțiunea 5.F.3 Obiectivul programului: Promovarea accesului egal la educație și formare de calitate și favorabile incluziunii, precum și a absolvirii acestora, în special pentru grupurile defavorizate, începând de la educația și îngrijirea timpurie, continuând cu educația și formarea generală și profesională până la învățământul terțiar, precum și educația și învățarea în rândul adulților, inclusiv prin facilitarea mobilității în scopul învățării pentru toți și a accesibilității pentru persoanele cu dizabilități (FSE+) Acțiunea: 5.F.3 – Dezvoltarea sistemului de formare inițială și continuă a cadrelor didactice pentru Îngrijire și Educație Timpurie a Copiilor (ÎETC)
Beneficiari eligibili: • Instituţii de învăţământ superior, publice sau private, cu programe de licență și /sau masterat acreditate în specializări ÎETC • Structuri/agenții/organisme relevante, subordonate/coordonate de către Ministerul Educației și Cercetării Parteneri eligibili: • Structuri/agenții/organisme relevante, subordonate/coordonate de către Ministerul Educației și Cercetării • Instituții de învățământ superior publice sau private, cu programe de licență și /sau masterat acreditate în specializări ÎETC • Unități de învățământ preuniversitar cu clase / grupe ÎETC din medii defavorizate • Asociații profesionale • Organizații sindicale și patronale • ONG-uri cu experiență în domeniul educației, în implementarea politicilor publice în domeniului învățământului preuniversitar și / sau superior, în implementarea proiectelor cu impact social în domeniul educației, etc. • Instituții și organizații membre ale consorțiilor și parteneriatelor regionale și locale în domeniile ocupării, educației și formării profesionale • Instituții aflate în coordonarea / subordinea Ministerului Educației și Cercetării cu atribuţii şi responsabilităţi în domeniul educației și formării profesionale, legal prevăzute • Academia Română
Grup țintă: • Studenți, înmatriculați la programe de licență / masterat (nivel ISCED 6-7) pentru ÎETC din instituții de învățământ superior acreditate (publice sau private) • Personalul didactic de predare, personal didactic auxiliar din instituții de învățământ superior acreditate (publice sau private) implicat în formarea studenților înmatriculați la programe de licență / masterat (nivel ISCED 6-7) pentru ÎETC Valorile minime acceptate ale participanților pe categorii de grupuri țintă eligibil sunt: • 80 studenți, înmatriculați la programe de licență / masterat (nivel ISCED 6-7) pentru ÎETC din instituții de învățământ superior acreditate (publice sau private) • 128 de persoane din cadrul didactic de predare, personal didactic auxiliar din instituții de învățământ superior acreditate (publice sau private) implicat în formarea studenților înmatriculați la programe de licență / masterat (nivel ISCED 6-7) pentru ÎETC Activități eligibile: • Conceperea și implementarea de module/ cursuri/ programe de formare inițială, privind competențele culturale adaptate specificului comunităților roma (istorie, tradiții, valori, cutume, limba, etc.) • Formarea cadrelor didactice / didactice auxiliare din instituții de învățământ superior acreditate (publice sau private) implicate în formarea studenților înmatriculați la programe de licență / masterat (nivel ISCED 6-7) • Sprijinirea formării inițiale a studenților pentru educația timpurie, cu accent pe competențe interculturale și facilitarea inserției profesionale în zone defavorizate, prin acordarea de subvenții • Programe de informare / promovare a oportunităților de formare privind competențele culturale adaptate specificului comunităților roma (istorie, tradiții, valori, cutume, limba, etc.) / competențele de a înțelege și de a adapta procesul educațional în context etno si multicultural Bugetul total: 26.275.200 euro din care: • 22.333.920 euro euro contribuția UE (85%) • 3.941.280 euro contribuția națională (15%)
Rata de cofinanțare UE: • 85 % din valoarea totală eligibilă a proiectului Valoarea minimă și maximă eligibilă/nerambursabilă proiect • 201.000 euro – 1.313.760 euro
Termen depunere proiecte: • 29 octombrie 2026, ora 16:00
Zona geografică acoperită: • regiunile mai puțin dezvoltate ale României: Nord-Est, Sud-Est, Sud-Muntenia, Sud-Vest Oltenia, NordVest, Vest și Centru
INVESTIȚII ÎN FERMELE DE MICI DIMENSIUNI – INTERVENȚIA DR 14 – NOU!
Finanțator: Uniunea Europeană și Guvernul României prin Agenția pentru finanțarea Investițiilor Rurale
Program de finanțare: Planul Strategic PAC 2023 – 2027
Intervenția DR – 14 „Investiții în fermele de mici dimensiuni”
Obiectivele specifice: • OS2 Consolidarea orientării către piață și sporirea competitivității fermelor agricole, atât pe termen scurt, cât și pe termen lung, inclusiv creșterea concentrării pe cercetare, tehnologie și digitalizare • OS4 Contribuirea la atenuarea schimbărilor climatice și la adaptarea la acestea, inclusiv prin reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și prin îmbunătățirea sechestrării carbonului, precum și prin promovarea energiei sustenabile • OTX Obiectiv transversal al modernizării sectorului prin stimularea și împărtășirea cunoștințelor, prin promovarea inovării și a digitalizării în agricultură și în zonele rurale și prin încurajarea adoptării acestor măsuri
Beneficiari eligibili: • Fermieri cu excepţia persoanelor fizice • Categorii de beneficiari eligibili: Persoana fizică autorizată, Întreprinderi individuale, Întreprinderi familiale, Societate în nume colectiv – SNC, Societate în comandită simplă – SCS, Societate pe acţiuni – SA, Societate în comandită pe acţiuni – SCA, Scietate cu răspundere limitată – SRL, Societate comercială cu capital privat Solicitantul trebuie să respecte următoarele condiții: • să desfășoare activități economice, sub una din formele de organizare menționate anterior, să fie înregistrată în România • să acţioneze în nume propriu • să asigure surse financiare stabile și suficiente pe pe tot parcursul implementării proiectului
Sprijinul acordat prin această intervenție contribuie la: • Creșterea gradului de reziliență a exploatațiilor agricole • Modernizarea și restructurarea exploatațiilor, prin investiții pentru îmbunătățirea productivității • Creșterea investițiilor în agricultura de precizie și digitalizare • Nevoia de creștere a cooperării între actorii implicați în lanțul alimentar • Încurajarea consumului de produse autohtone și dezvoltarea de piețe locale • Sprijinirea dezvoltării durabile a zonelor montane din România
Cheltuieli eligibile – investiții corporale : • construirea, modernizarea sau amenajarea construcțiilor cu destinație agricolă sau necesare în fermă • amenajarea facilităților de gestionare adecvată a gunoiului de grajd • achiziționarea de mașini agricole specializate și echipamente noi • înființarea și reconversia plantațiilor pomicole; asigurarea accesului la utilități în cadrul exploatației agricole • adoptarea soluțiilor digitale care să permită aplicarea unor bune practici de gestionare a resurselor și factorilor de producție, practicarea unei agriculturi de precizie • înființarea şi/sau modernizarea echipamentelor pentru irigații în cadrul fermei, inclusiv facilități de stocare a apei la nivel de fermă, doar ca o componentă secundară a proiectului • echipamente și instalații noi pentru energie din surse regenerabile (ca o componentă secundară a proiectului), iar rezultatul va fi destinat exclusiv consumului propriu fără ca solicitantul să fie prosumator • obținerea de fertilizanți organici din valorificarea biomasei (ex. din deșeuri provenind de la animale/ din resturi vegetale ale plantelor de cultură, produse secundare și subproduse), iar rezultatul va fi destinat exclusiv consumului propriu • înființarea, extinderea și/sau modernizarea unităților de condiționare și/sau depozitare, procesare de la nivelul fermei, inclusiv comercializarea șimarketingul propriilor produse agricole În cadrul cheltuielilor cu comercializarea sunt eligibile și următoarele investiții: • magazinele la poarta fermei, rulotele și autorulotele, autoizotermele, automatele vânzare produse alimentare, acestea vor fi destinate exclusiv comercializării propriilor produse agricole În cadrul cheltuielilor de marketing sunt eligibile următoarele investiții doar în limita a 5% din valoarea eligibilă a proiectului: • înfiinţarea unui site pentru promovarea și comercializarea produselor proprii atât cele în stare proaspătă cât și cele condiționate • crearea conceptului de etichetă pentru produsele comercializate, inclusiv costurile cu crearea/ achiziționarea si/sau înregistrarea mărcii beneficiarului • crearea brandului/brandurilor produsului/ produselor condiționate care vor face obiectul comercializării. Sunt eligibile și costurile cu achiziționarea și/sau înregistrarea brandului/ brandurilor acestor produse Cheltuielile de marketing și comercializare vor reprezenta o componentă secundară a proiectului Cheltuieli eligibile – investiții necorporale: • Achiziționarea de tehnologii (know‐how), patente şi licenţe pentru pregătirea implementării proiectului • Achiziţionarea de software, identificat ca necesar în documentația tehnico-economică a proiectului Cheltuieli neeligibile specifce: • Cheltuielile cu achiziţionarea de bunuri și echipamente „second hand” • Cheltuieli efectuate înainte de semnarea Contractului de finanțare a proiectului cu excepţia cheltuielilor cu întocmirea și depunerea proiectelor; • Cheltuielile cu achiziția mijloacelor de transport pentru uz personal şi pentru transport persoane • Cheltuielile cu investițiile ce fac obiectul dublei finanțări care vizează aceleași costuri eligibile • Taxa pe valoarea adăugată, cu excepţia cazului în care aceasta nu se poate recupera în temeiul legislaţiei naţionale privind TVA-ul • În cazul contractelor de leasing, celelalte costuri legate de contractele de leasing, cum ar fi marja locatorului, costurile de refinanțare a dobânzilor, cheltuielile generale și cheltuielile de asigurare • Cheltuielile privind informarea, publicitatea și vizibilitatea
Tipuri de cheltuieli neeligibile specifice : • Achiziţia de terenuri și clădiri • Construcția și modernizarea locuinței • Achiziția de cap tractor • Achiziția de drepturi de producție agricolă, de drepturi la plată, animale, plante anuale și plantarea acestora din urmă • Cheltuielile cu întreținerea culturilor agricole • Achiziția de mijloace de transport pentru bunuri/mărfuri, nespecializate pentru activitatea agricolă vizată în proiect • Achizițiile de mijloace de transport persoane/pentru uz personal • Cheltuielile cu spațiile ce deservesc activitatea generală a exploatației agricole: spații administrative, săli de ședințe, spații de cazare, etc. • Cheltuielile generate prin accesarea investițiilor sprijinite prin Programele Sectoriale finanțate prin FEGA • Cheltuielile generate prin accesarea intervențiilor din sectorul pomicol • Cheltuielile generate de investițiile în sectorul hameiului • Cheltuielile aferente intervenției IS-V-01, acestea fiind sprijinite prin FEGA • Cheltuielile sprijinite prin DR 17
Valoarea maximă a fondurilor nerambursabile (intensitatea sprijinului): • 50.000 euro/proiect Intensitatea sprijinului public nerambursabil raportată la costurile eligibile per proiect este de maximum 85% din costurile eligibile
Termen limită: 31 octombrie 2026
Aria de implementare a proiectului: • la nivel național
INVESTIȚII ÎN FLORICULTURĂ, PLANTE MEDICINALE ȘI AROMATICE – INTERVENȚIA DR 18
Finanțator: Uniunea Europeană și Guvernul României prin Agenția pentru finanțarea Investițiilor Rurale
Program de finanțare: Planul Strategic PAC 2023 – 2027 Intervenția DR – 18 „Investiții în floricultură, plante medicinale și aromatice”
Obiectivele specifice: • OS2 Consolidarea orientării către piață și sporirea competitivității fermelor agricole, atât pe termen scurt, cât și pe termen lung, inclusiv creșterea concentrării pe cercetare, tehnologie și digitalizare • OS4 Contribuirea la atenuarea schimbărilor climatice și la adaptarea la acestea, inclusiv prin reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și prin îmbunătățirea sechestrării carbonului, precum și prin promovarea energiei sustenabile • OTX Obiectiv transversal al modernizării sectorului prin stimularea și împărtășirea cunoștințelor, prin promovarea inovării și a digitalizării în agricultură și în zonele rurale și prin încurajarea adoptării acestor măsuri
Beneficiari eligibili: • fermieri constituiți și organizați din punct de vedere juridic conform legislației naționale, cu excepția persoanelor fizice • cooperative agricole și societățile cooperative care deservesc interesele membrilor fermieri • grupuri și organizații de producători constituite în baza legislației naționale în vigoare şi recunoscute de MADR, care deservesc interesele membrilor Categoriile de beneficiari eligibili: Persoana fizică autorizată, Întreprinderi individuale, Întreprinderi familiale, Societate în nume colectiv – SNC, Societate în comandită simplă – SCS, Societate pe acţiuni – SA, Societate în comandită pe acţiuni – SCA, Scietate cu răspundere limitată – SRL, Societate comercială cu capital privat, Societate agricolă, Institute de cercetare – dezvoltare, precum și centre, stațiuni și unități de cercetare-dezvoltare și didactice inclusiv universităţi din domeniul agricol cu personalitate juridică, de drept public sau privat, Societate cooperativă care deservește interesele membrilor fermieri, Cooperativă agricolă,
Grup de producători și Organizație de producători Solicitantul trebuie să respecte următoarele condiții: • să desfășoare activități economice, sub una din formele de organizare menționate anterior, să fie înregistrată în România • să acţioneze în nume propriu • să asigure surse financiare stabile și suficiente pe pe tot parcursul implementării proiectului
Sprijinul acordat prin această intervenție contribuie la: • Modernizarea și restructurarea exploatațiilor, prin investiții pentru îmbunătățirea productivității • Creșterea investițiilor în agricultura de precizie și digitalizare • Creșterea valorii adăugate a produselor agricole prin investiții în depozitare și procesare • Încurajarea consumului de produse autohtone și dezvoltarea de piețe locale Cheltuieli eligibile – investiții corporale: • Înființarea, extinderea şi/sau modernizarea exploatațiilor specializate în cultura de flori, plante ornamentale, plante medicinale și plante aromatice, atât pentru culturile în câmp cât și pentru culturile în spații protejate, după caz • Dotarea tehnică a fermelor cu utilaje agricole, remorci și semiremorci tehnologice (specializate pentru activitatea agricolă) specifice florilor, plantelor aromatice, plantelor medicinale și ornamentale, atât pentru culturile în câmp cât și pentru culturile în spații protejate, după caz • Înființarea, extinderea și/sau modernizarea unităților de condiționare și/sau depozitare • Înființarea, extinderea și/sau modernizarea unităților de procesare de la nivelul fermei, inclusiv dotările aferente, doar ca o componentă secundară a proiectului (din punct de vedere financiar) • Înființarea/dezvoltarea componentei de comercializare/marketing la nivel de exploatație, inclusiv magazinele la poarta fermei sau rulotele alimentare prin care vor fi comercializate exclusiv propriile produse agricole), doar ca o componentă secundară a proiectului • Înființarea şi/sau modernizarea echipamentelor pentru irigații în cadrul fermei, inclusiv facilități de stocare a apei la nivel de fermă, doar ca o componentă secundară a proiectului
Cheltuieli eligibile – investiții necorporale: • Organizarea și implementarea sistemelor de management a calității și de siguranță alimentară, dacă sunt în legătură cu investițiile corporale ale proiectului • Achiziționarea de tehnologii (know‐how), patente și licențe pentru pregătirea implementării proiectului • Achiziționarea de software, identificat ca necesar în documentația tehnico economică a proiectului • Marketingul produselor obținute În cadrul cheltuielilor de marketing sunt eligibile și următoarele investiții, doar în limita a 5% din valoarea eligibilă a proiectului: – înfiinţarea unui site pentru promovarea și comercializarea produselor proprii atât cele în stare proaspătă cât și cele condiționate – crearea conceptului de etichetă pentru produsele comercializate, inclusiv costurile cu crearea/ achiziționarea si/sau înregistrarea mărcii beneficiarului; – crearea brandului/brandurilor produsului/ produselor condiționate care vor face obiectul comercializării. Sunt eligibile și costurile cu achiziționarea și/sau înregistrarea brandului/ brandurilor acestor produse.
Alte cheltuieli eligibile: • În cazul solicitanților neplătitori de TVA, în temeiul legislaţiei naţionale privind TVA-ul, sunt cheltuieli eligibile valorile TVA aferente cheltuielilor eligibile purtătoare de TVA; • Costurile generale ocazionate de cheltuielile cu construcția sau renovarea de bunuri imobile precum onorariile pentru arhitecți, ingineri și consultanți, onorariile pentru consiliere privind durabilitatea economică și de mediu, pentru obținerea avizelor și autorizațiilor necesare, inclusiv studiile de fezabilitate • Cheltuieli cu achiziționarea sau dezvoltarea de software și achiziționarea de brevete, licențe, drepturi de autor, mărci, etc. • Cheltuielile generate ca urmare a impunerii de noi cerințe ale UE, fermierilor, în vederea conformării respectivelor cerințe, pe o perioadă de maximum 24 de luni de la data la care acestea au devenit obligatorii pentru exploatație în acord cu Art. 73 (5) al Regulamentului (UE) 2115/202 Cheltuielile privind costurile generale ale proiectului: • Cheltuielile generale ale proiectului • Cheltuielile de consultanţă şi pentru managementul proiectului pentru obiectul de investiții sunt eligibile dacă respectă prevederile de mai sus şi sunt decontate proporţional cu valoarea fiecărei tranşe de plată aferente proiectului • Costurile generale ale proiectului Tipuri de cheltuieli neeligibile specifice: • Achiziţia de terenuri și clădiri • Achiziția de cap tractor • Achiziţia de ATV utilitar (UTV) • Achizițiile de mijloace de transport pentru bunuri/mărfuri, nespecializate pentru activitatea agricolă vizată în proiect • Achizițiile de mijloace de transport persoane/pentru uz personal • Construcția și modernizarea locuinței • Achiziția de drepturi de producție agricolă, de drepturi la plată, animale, plante anuale și plantarea acestora din urmă • Cheltuielile cu spațiile ce deservesc activitatea generală a exploatației agricole: spații administrative, săli de ședințe, spații de cazare, etc. • Cheltuielile cu întreținerea culturilor agricole • Cheltuielile generate prin accesarea investițiilor sprijinite prin Programele Sectoriale finanțate prin FEGA (IS-V01- 07) şi (IS-A-01 – 07)
Valoarea maximă a fondurilor nerambursabile (intensitatea sprijinului):
100.000 euro/proiect Intensitatea sprijinului public nerambursabil raportată la costurile eligibile per proiect este de maximum:
85% din costurile eligibile în cazul investițiilor realizate în cadrul fermelor cu o dimensiune economică cuprinsă între 2.000 euro SO și 11.999 euro SO
65% din costurile eligibile în cazul investițiilor realizate în cadrul fermelor cu o dimensiune economică de cel puțin 12.000 euro SO
Termen limită: 31 octombrie 2026
Aria de implementare a proiectului: • la nivel național
SPRIJINIREA INVESTIŢIILOR ÎN DEZVOLTAREA INSTALAȚIILOR AUTONOME (STANDALONE) DE STOCARE ÎN BATERII A ENERGIEI ELECTRICE, CU FINANȚARE DIN FONDUL PENTRU MODERNIZARE
Finanțator: Ministerul Energiei
Program de finanțare: Fondul pentru Modernizare Obiectivul general: Sprijinirea investițiilor în dezvoltarea de noi instalații autonome (stand-alone) de stocare în baterii a energiei electrice, în scopul reducerii emisiilor de gaze cu efect de seră și asigurării securității și stabilității Sistemului Electroenergetic Național Investițiile finanțate în cadrul acestui apel de proiecte vor contribui la realizarea următoarelor obiective: • creșterea capacității de stocare a energiei electrice, prin înmagazinarea surplusului de energie produsă în perioadele de gol de sarcină • creșterea adecvanței și flexibilității SEN prin utilizarea de noi instalații de stocare a energiei electrice, având în vedere capacitatea bateriilor de a participa la furnizarea serviciilor de sistem pentru reglajul frecvenței (servicii de echilibrare) și anume: rezerva de restabilire a frecvenței cu cele două forme ale sale, rezerva de restabilire cu activare automată și rezerva de restabilire a frecvenței cu activare manuală, precum și rezerva de înlocuire • creșterea gradului de integrare în SEN a surselor regenerabile de energie și, pe cale de consecință, creșterea ponderii energiei electrice regenerabile în totalul consumului de energie primară, ca efect rezultant al investițiilor în instalații de stocare a energiei electrice • integrarea producției de energie electrică din surse regenerabile contribuie la atingerea obiectivelor Pactului verde european ca strategie de creștere sustenabilă a Europei și combaterea schimbărilor climatice în concordanță cu angajamentele Uniunii Europene de a pune în aplicare Acordul de la Paris și obiectivele de dezvoltare durabilă ale ONU • decongestionarea SEN prin utilizarea de noi instalații de stocare a energiei electrice; o economie mai eficientă din punctul de vedere al utilizării surselor și resurselor de energie electrică, mai ecologică și mai competitivă, conducând la dezvoltarea durabilă care se bazează, printre altele, pe un nivel înalt de protecție și pe îmbunătățirea calității mediului • atingerea implicită a obiectivelor Uniunii Europene privind producția de energie electrică din surse regenerabile • reducerea emisiilor de carbon în atmosferă generate de sectorul energetic prin înlocuirea unei părți din cantitatea de combustibili fosili consumați în fiecare an – cărbune, gaz natural • implementarea programelor cheie stabilite • atingerea obiectivelor din PNIESC privind ponderea globală de energie din surse regenerabile în consumul final brut de energie • atingerea obiectivului privind neutralitatea climatică gaze cu efect de seră care sunt reglementate în dreptul Uniunii, astfel încât să se ajungă la zero emisii nete până la acea dată
Solicitanți eligibili și condiții de eligibilitate: • Operatorii economici de tipul societăților (microîntreprinderi, întreprinderi mici și mijlocii, dar și întreprinderi mari (inclusiv întreprinderi nou înființate) • Întreprinderile nou-înființate este necesar să aibă capitalul social subscris vărsat în condițiile legii în valoare de minimum 100.000 lei • Solicitanții vor avea înscrise în actul constitutiv activități privind producerea și comercializarea de energie electrică, corespunzătoare diviziunii 35: „Producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat” din clasificarea codurilor CAEN, Rev. 3 sau echivalent • O întreprindere poate depune unul sau mai multe proiecte. Valoarea ajutorului de stat solicitat nu poate depăși 15.000.000 euro per întreprindere, indiferent de numărul de proiecte depuse • Solicitanții pot depune proiecte numai individual. Sunt excluse parteneriatele
Activități eligibile: • Achiziționarea de instalații/echipamente noi pentru construirea de instalații autonome (stand-alone) de stocare în baterii a energiei electrice • Realizarea de construcții care fac obiectul proiectului de stocare în baterii a energiei electrice Acțiuni finanțabile: • proiecte care au ca obiectiv dezvoltarea de noi instalații autonome (stand-alone) de stocare în baterii a energiei electrice, conectate la linii de transport sau de distribuție a energiei electrice, indiferent de nivelurile de tensiune Bugetul total al apelului : • 150.000.000 euro • în cazul în care bugetul schemei de ajutor de stat nu se consumă integral după prezentul apel, Ministerul Energiei va organiza o nouă procedură de ofertare concurențială pentru suma rămasă neutilizată, până la epuizarea bugetului alocat
Valoarea maximă a finanțării din Fondul de modernizare : • intensitatea maximă a ajutorului de stat acordat din bugetul Fondului pentru modernizare nu poate să depășească 100% din costurile eligibile ale proiectului • ajutorul de stat se acordă în lei sub forma rambursării cheltuielilor eligibile efectuate și nu poate depăși 100% din cheltuielile eligibile ale proiectului și 15.000.000 euro per întreprindere, indiferent de numărul de proiecte depuse • ajutorul de stat solicitat este de maximum 69.000 euro/MWh de stocare instalat • beneficiarul trebuie să aducă o contribuție financiară pentru diferența până la valoarea totală a costurilor proiectului, fie din surse proprii, fie din surse atrase, sub o formă care să nu facă obiectul niciunui alt ajutor de stat pentru aceleași cheltuieli eligibile
Cumulul ajutorului de stat: • Pentru același beneficiar și aceleași cheltuieli eligibile, ajutorul de stat acordat nu se poate cumula cu niciun alt ajutor de stat acordat, inclusiv de minimis
Termen limită: 30 octombrie 2026
Sprijin pentru dezvoltarea competențelor și consolidarea capacității actorilor din domeniul CDI în vederea asigurării creșterii competitivității
Finanțator: Uniunea Europeană și Guvernul României
Program de finanțare: PoCIDIF, Acțiunea 1.4, Prioritatea 1, Obiectiv Specific RSO1.4 Obiectivul specific RSO1.4: Dezvoltarea competențelor pentru specializare inteligentă, tranziție industrială și antreprenoriat. Acțiunea 1.4: Dezvoltarea competențelor și consolidarea capacității actorilor din domeniul CDI în vederea asigurării creșterii competitivității
Solicitanți eligibili: • IMM-urile sau organizație de cercetare
Grup tintă: • personalul din IMM-uri și din organizațiile de cercetare beneficiare, implicat în activități de CDI/transfer tehnologic
Activități eligibile: Principale: • participarea la programe de formare profesională organizate de părți terțe*, obligatoriu cu dovada obținerii unei diplome/certificat de absolvire pParticiparea la module de training aplicat/stagii de formare practică, adaptate nevoilor IMM-urilor și organizațiilor de cercetare • participarea la ateliere participative • organizarea de workshop-uri/seminarii • participarea la programe de mobilitate temporară. • organizarea de vizite de studiu și misiuni tehnice Conexe: • activitățile de informare și publicitate privind proiectul (obligatoriu); • managementul de proiect (obligatoriu) • activități de audit financiar de proiect – obligatoriu Este obligatorie dobândirea a minimum două competențe din cele descrise mai jos per proiect: • Competențe pentru specializare inteligentă (RIS3): capacitatea organizațiilor de a-și alinia activitatea de cercetare și inovare la nevoile economiei reale; analiză strategică și foresight tehnologic;managementul inovării și al portofoliilor RIS3; înțelegerea și poziționarea în lanțuri valorice; aprofundarea cooperării cu operatorii economici/organizațiile de cercetare; capacitatea de a participa la procese interactive și deschise de inovare (open innovation); utilizarea dovezilor și datelor în procesele decizionale • Competențe pentru transfer tehnologic: capacitatea de a transforma rezultatele cercetării în soluții utilizabile pe piață; evaluarea potențialului de piață al rezultatelor CD – elaborarea de planuri de afaceri; managementul proprietății intelectuale (brevete, licențe, know-how); întelegerea și consolidarea cunoștințelor în ceea ce privește procesele de prototipare, testare și validare (TRL 4–7) negociere și colaborare cu industria/mediul de cercetare • Competențe pentru antreprenoriat: capacitatea de a genera și susține inițiative antreprenoriale bazate pe cunoaștere; competențe pentru crearea de start-up-uri și spin-off-uri; planificare strategică și management operațional • Competențe verzi: capacitatea de adaptare la cerințele tranziției verzi și ale reglementărilor și standardelor de mediu; adaptarea produselor, serviciilor și proceselor la schimbările climatice; protecția mediului și reducerea impactului asupra ecosistemelor; economie circulară și eficiența utilizării resurselor; integrarea sustenabilității în modelele de afaceri și cercetare • Alte competențe (transversale / colaborative): capacitatea de colaborare interinstituțională și intersectorială competențe de lucru în rețele și parteneriate CDI–industrie
Bugetul alocat apelului de proiecte: 13.761.318 euro (FEDR+BS) din care: • FEDR – 10.000.000 euro • Buget de Stat 3.761.318 euro Regiuni mai dezvoltate: 3.328.427 Euro (FEDR+BS), din care 1.193.766 Euro FEDR Regiuni mai puțin dezvoltate: 10.432.891 (FEDR+BS), din care 8.806.234 Euro FEDR Rata de cofinanțare: • pentru IMM-uri sprijinul este acordat sub forma ajutorului de minimis care va reprezenta maxim 90% din valoarea totală a cheltuielilor eligibile • Pentru organizațiile de cercetare finanțarea acordată reprezintă 100% din valoarea totală eligibilă a proiectului Valoarea maximă eligibilă/nerambursabilă proiect: • pentru proiectele depuse de IMM-uri: 32.000 euro, echivalent în lei la cursul de schimb valutar inforeuro, valabil la data lansării apelului de proiecte • pentru proiectele depuse de organizații de cercetare: 68.000 euro, echivalent în lei la cursul de schimb valutar inforeuro, valabil la data lansării apelului de proiecte
Termen depunere a proiectelor: • 30 septembrie 2026, ora 17:00
Zona geografică acoperită: • întreg teritoriul României, pentru toate categoriile de regiuni de dezvoltare
FORMAREA PROFESIONALĂ A SPECIALIȘTILOR CARE LUCREAZĂ CU GRUPURI VULNERABILE
Finanțator : Uniunea Europeană și Guvernul României
Program de finanțare: Programul Incluziune și Demnitate Socială 2021 – 2027 (PIDS), Prioritatea 08, Obiectiv specific: ESO4.11. (FSE+), Acțiunea 8.3 Obiectivul specific programului ESO4.11. (FSE+): Lărgirea accesului egal și în timp util la servicii de calitate, sustenabile și la prețuri accesibile, inclusiv servicii care promovează accesul la locuințe și îngrijire orientată către persoane, inclusiv asistență medicală Modernizarea sistemelor de protecție socială, inclusiv promovarea accesului la protecție socială, acordând o atenție deosebită copiilor și grupurilor defavorizate Îmbunătățirea accesibilității, inclusiv pentru persoanele cu dizabilități, precum și a eficacității și rezilienței sistemelor de sănătate și a serviciilor de îngrijire pe termen lung (FSE+) Acțiunea 8.3 – Formarea profesională a specialiștilor care lucrează cu grupuri vulnerabile
Solicitanți eligibili: • Furnizori de servicii sociale acreditați, publici sau privați • Furnizori de FPC autorizați,publici sau privați Parteneri eligibili: • Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS), instituție publică cu rol de coordonare a politicilor în domeniul muncii și protecției sociale • Instituții și structuri aflate în coordonarea sau subordonarea Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, cu atribuții relevante în domeniul incluziunii sociale, respectiv: – Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități (ANPDPD) – Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție (ANPDCA) • Autorități ale administrației publice locale, respectiv: – Direcțiile Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) – Direcțiile de Asistență Socială (DAS) organizate la nivelul unităților administrativ-teritoriale • Alte structuri relevante în domeniul furnizării de servicii sociale pentru grupurile vulnerabile • Furnizori de servicii sociale acreditați, publici sau privați • Furnizori de FPC autorizați,publici sau privați Grup țintă: • Specialiști care lucrează cu și pentru următoarele categorii de grupuri vulnerabile: – victimele violenței domestice – victimele traficului de persoane – persoane care se confruntă cu dependența de droguri sau alcool – persoane care sunt eliberate din închisoare – persoane fără adăpost – persoanele dependente de jocurile de noroc – familiile sau aparținătorii acestora Prin specialiști care lucrează cu și pentru grupuri vulnerabile se înțeleg persoanele care își desfășoară activitatea în cadrul serviciilor destinate persoanelor aparținând grupurilor vulnerabile menționate respectiv:asistenți sociali, juriști, psihologi, tehnicieni asistență socială, asistenți medicali, profesioniști din instituțiile care se ocupă de aceste grupuri vulnerabile
Activități eligibile: Programe de formare profesională adresate specialiștilor care lucrează cu grupurile vulnerabile (asistenți sociali, jurist, psiholog, tehnician asistenta sociala, asistent medical, în funcție de specificul vulnerabilității, profesioniști din instituțiile care se ocupă de aceste grupuri vulnerabile; organizarea și desfășurarea de sesiuni de formare (cursuri, ateliere, instruiri practice), inclusiv în format online și/sau hibrid; formarea specialiștilor în vederea îmbunătățirii serviciilor de identificare, evaluare, îndrumare și sprijin pentru persoanele din grupuri vulnerabile; dezvoltarea competențelor pentru furnizarea de măsuri active de sprijin în vederea facilitării accesului pe piața muncii și a integrării socio-profesionale Bugetul alocat acestei activități trebuie să reprezinte minimum 70% din bugetul total al proiectului • Dezvoltarea și consolidarea capacității instituționale și profesionale a furnizorilor de servicii sociale Acțiuni: evaluarea nevoilor de formare și a capacității existente la nivelul furnizorilor de servicii sociale și al instituțiilor implicate, dezvoltarea de instrumente, ghiduri, proceduri și metodologii de lucru pentru îmbunătățirea furnizării serviciilor sociale adresate grupurilor vulnerabile, sprijin pentru crearea și/sau consolidarea rețelelor de specialiști și instituții implicate în furnizarea de servicii sociale integrate; dezvoltarea de platforme sau instrumente digitale de suport pentru formare și schimb de informații între specialiști; acțiuni care contribuie la creșterea acoperirii geografice și a calității serviciilor sociale, inclusiv prin dezvoltarea resurselor umane specializate Bugetul alocat acestei activități trebuie să reprezinte minimum 30% din bugetul total al proiectului
Bugetul apelului: 2.407.172 euro din care: • 2.046.096 euro contribuție UE FSE+ • 361.076 euro contribuția națională Rata de cofinanțare: • se stabilește la nivelul fiecărui solicitant/partener
Valoarea minimă obligatorie a grupului țintă/ proiect : • 375 persoane Valoarea minimă și maximă eligibilă/nerambursabilă a proiectului: • 201.000 euro – 343.882 euro
Termen limită depunere proiecte: • 30 septembrie 2026, ora 16:00
Zona geografică acoperită: • Toate regiunile mai puțin dezvoltate ale României (Centru, Sud-Est, Sud Muntenia, Nord-Est, Nord-Vest, Vest, Sud-Vest Oltenia) Un proiect depus în cadrul acestor apeluri poate fi implementat: • Doar într-una sau mai multe din regiunile mai puțin dezvoltate din cele menționate mai sus • Doar la nivelul regiunii dezvoltate București-Ilfov
PROGRAMUL PRIVIND REDUCEREA EMISIILOR DE GAZE CU EFECT DE SERĂ ÎN TRANSPORTURI, PRIN PROMOVAREA VEHICULELOR DE TRANSPORT RUTIER NEPOLUANTE ȘI EFICIENTE DIN PUNCT DE VEDERE ENERGETIC, DEDICAT PERSOANELOR FIZICE
Finanțator : Administrația Fondului pentru Mediu
Obiectivul programului: Acordarea de sume, cu titlu de finanţare nerambursabilă, sub formă de ecotichete, pentru achiziţionarea autovehiculelor noi, de către persoane fizice, în schimbul predării spre casare şi radiere din evidenţele de circulaţie a autovehiculelor uzate
Scopul programului: Îmbunătățirea calităţii mediului prin achiziţionarea de autovehicule noi, mai puţin poluante şi eficiente din punct de vedere energetic Programul vizează atingerea următoarelor deziderate de protecţie a mediului de interes general: • diminuarea efectelor poluării aerului asupra mediului şi sănătăţii populaţiei, cauzate de emisiile de gaze de eşapament provenite de la autovehiculele uzate și ineficiente din punct de vedere energetic • prevenirea generării deşeurilor şi atingerea obiectivelor privind recuperarea, reciclarea şi valorificarea deşeurilor provenite de la vehiculele scoase din uz • creșterea numărului de autovehicule uzate casate • creșterea numărului de autovehicule achiziționate prin program
Beneficiari eligibili: • Persoane fizice Condiții de eligibilitate care trebuie îndeplinite de solicitant: • are domiciliul/reședința în România • are îndeplinite obligațiile de plată a taxelor, impozitelor, amenzilor și contribuțiilor către bugetul de stat și bugetul local unde are domiciliul/reședința, conform prevederilor legale în vigoare • nu a fost condamnat pentru infracțiuni împotriva mediului, prin hotărâre judecătorească definitivă • se angajează să predea către un colector autorizat un autovehicul uzat aflat în proprietatea sa ori a cedentului • se angajează să radieze din evidența circulației autovehiculul uzat Ecotichetul: • Solicitantul poate obţine în cadrul unei sesiuni de înscriere unul sau două ecotichete, în schimbul predării spre casare a unui număr echivalent de autovehicule uzate. Nu se pot cumula două ecotichete pentru achiziţionarea unui autovehicul nou • Persoana fizică poate solicita cel mult două ecotichete în cadrul unei sesiuni de înscriere, câte unul pentru fiecare autovehicul nou care urmează a fi achiziţionat
Alocarea financiară: 300.000.000 lei din care: • 165.000.000 lei pentru achiziționarea autovehiculelor noi cu sisteme de propulsie termică (cu ardere internă, inclusiv motorizare GPL/GNC) și autovehiculelor cu sistem de propulsie hibrid • 120.000.000 lei pentru achiziţionarea autovehiculelor noi plug-in hibrid și autovehiculelor pur electrice sau cu pilă de combustie cu hidrogen • 15.000.000 lei pentru achiziţionarea motocicletelor sau a motocicletelor electrice Valoarea minimă/maximă a finanțării: • 18.500 lei pentru achiziţionarea unui autovehicul nou pur electric sau cu pilă de combustie cu hidrogen • 15.000 lei pentru achiziţionarea unui autovehicul nou plug-in hibrid sau a unei motociclete electrice • 12.000 lei pentru achiziţionarea unui autovehicul nou cu sistem de propulsie hibrid • 10.000 lei pentru achiziţionarea unui autovehicul nou cu sistem de propulsie termică, inclusiv GPL/GNC, sau a unei motociclete Finanţarea acordată în cadrul programului nu se cumulează şi/sau nu este complementară cu alte programe care finanţează achiziţionarea autovehiculelor noi Cuantumul ecotichetului se scade de către producătorul validat din preţul de comercializare, cu TVA, al autovehiculului nou, diferenţa fiind asigurată de către beneficiar din surse financiare proprii şi/sau surse financiare complementare: credite ori finanţare în baza unui contract de leasing financiar. Valoarea finanţării nu poate depăşi 50% din preţul de comercializare al autovehiculului nou-achiziţionat prin program.
Categoriile de cheltuieli eligibile • achiziţionarea de autoturisme, autoutilitare uşoare sau autospeciale/autospecializate uşoare, motociclete, care au sistem de propulsie termică (cu ardere internă, inclusiv motorizare GPL/GNC) sau hibrid: – care nu au fost înmatriculate niciodată – a căror valoare de achiziţie nu depăşeşte suma de 60.000 euro, cu TVA inclus – generează maximum 145 g CO2/km în sistem WLTP – generează maximum 120 g CO2/km în sistem WMTC, pentru motocicletă • achiziţionarea de autoturisme, autoutilitare uşoare sau autospeciale/autospecializate uşoare, cvadricicluri sau motociclete electrice care au sistem de propulsie plug-in hibrid, pur electric sau cu pilă de combustie cu hidrogen: – care nu au fost înmatriculate niciodată – a căror valoare de achiziţie nu depăşeşte suma de 70.000 euro, cu TVA inclus – care generează mai puţin de 80 g CO_2/km în sistem WLTP, pentru autovehicul nou plug-in hibrid – generează maximum 145 g CO2/km în sistem WLTP – care generează maximum 120 g CO_2/km în sistem WMTC, pentru motocicletă Prin excepţie se poate achiziționa autovehiculul DRIVE-TEST/DEMO care, cumulativ, respectă următoarele condiţii: – este înmatriculat pentru prima dată cu cel mult 6 luni în urmă inclusiv faţă de data vânzării şi care nu depăşeşte 6.000 km inclusiv – înmatricularea este pe numele producătorului validat, respectiv al punctului de lucru/agentului/partenerului autorizat, iar autovehiculul a fost utilizat pentru activităţi de DRIVETEST/DEMO – este comercializat de către producătorul validat, respectiv de către punctul de lucru/agentul/partenerul autorizat, declarat în cererea de validare, în calitate de prim proprietar • AFM nu finanţează achiziţionarea autovehiculelor alimentate cu combustibil motorină • cantitatea de emisii de CO2/km în regim de funcţionare mixt/combinat este cea înscrisă în certificatul de conformitate al autovehiculului nou (valorile WLTP) sau în alte documente relevante. Excepţie fac autovehiculele categoria L3e/L4e, pentru care cantitatea de emisii de CO2/km în regim de funcţionare mixt/combinat este cea înscrisă în certificatul de conformitate al autovehiculului nou
Aria geografică de aplicare: • la nivel național
Termen maxim de depunerea proiectelor: 31 decembrie 2026, ora 23:59 sau până la epuizarea bugetului alocat
DEZVOLTAREA DE NOI SERVICII/APLICAȚII/PRODUSE PRIN INOVARE ȘI ADOPTAREA DE TEHNOLOGII AVANSATE
Finanțator: Uniunea Europeană și Guvernul României
Program de finanțare: PoCIDIF, Acțiunea 2.1,Prioritatea 2, Obiectiv Specific RSO1.1
Obiectivul specific RSO1.1: Dezvoltarea și creșterea capacităților de cercetare și inovare și adoptarea tehnologiilor avansate Acțiunea 2.1: Dezvoltarea de noi servicii/aplicații/produse prin inovare și adoptarea de tehnologii avansate
Solicitanți/Parteneri eligibili: • Întreprinderi (microîntreprinderi, întreprinderi mici, întreprinderi mijlocii) care își desfășoară activitatea în România, din domeniul TIC (Tehnologia Informației și Comunicațiilor) și întreprinderile nou-înființate din domeniul TIC
Grup țintă: – IMM-uri din sectorul TIC din România
Activități eligibile: Activități premergătoare depunerii proiectului • Activități aferente ajutorului de minimis în vederea realizării documentației pentru depunerea proiectului • Activități aferente ajutorului de minimis în vederea realizării Raportului expertului extern sau Raportul auditului extern pentru întreprinderile nou-înființate inovatoare Activități în implementare: • Activități de cercetare – dezvoltare • Activități pentru introducerea în producție a rezultatelor cercetării, dezvoltării și inovării • Activități aferente ajutorului de minimis pentru introducerea în piață a rezultatelor cercetării, dezvoltării și inovării, respectiv a produselor/aplicațiilor/serviciilor dezvoltate prin proiect • Activități aferente ajutorului de minimis pentru informare și publicitate • Activități aferente ajutorului de minimis pentru management de proiect • Activități aferente ajutorului de minimis de accesibilizare pentru persoanele cu dizabilități
Bugetul total: 48.813.278 euro (FEDR+BS) din care: • 36.578.803 euro FEDR • 12.234.475 euro Buget de Stat 37.896.648,00 euro (FEDR+BS) alocarea financiară pentru regiunile mai puțin dezvoltate (LDR) din care: • 32.212.151 euro FEDR • 5.684.497 euro Buget de Stat 10.916.630 euro (FEDR+BS) alocarea financiară pentru regiunile mai dezvoltate (MDR) din care: • 4.366.652 euro FEDR • 6.549.978 euro Buget de Stat
Rata de cofinanțare : • în funcție de dimensiunea întreprinderii solicitante • intensitățile maxime specifice ajutoarelor regionale pentru întreprinderi mijlocii/ microintreprinderi și întreprinderi mici: Alba 60% -70%; Brașov 50% – 60% , Covasna 50% – 60%, Harghita 50% – 60%, Mureș 60% -70%, Sibiu 50% – 60% • intensitățile maxime specifice ajutoarelor pentru cercetare industrială pentru întreprinderi mijlocii/ microintreprinderi și întreprinderi mici: 60% , 70% • intensitățile maxime specifice ajutoarelor pentru dezvoltare experimentală pentru întreprinderi mijlocii/ microintreprinderi și întreprinderi mici: 35% , 45% • Intensitatea maximă specifică ajutoarelor de minimis: 100%
Valoarea minimă și maximă eligibilă/nerambursabilă proiect: • 200.000 euro • 3.000.000 euro, inclusiv ajutorul de minimis pentru proiectele care au ca rezultat un produs hardware (bun material) inovativ (prin produs hardware se înțelege dezvoltarea unui echipament independent hardware cu componentă software de control şi management aferentă) • 1.500.000 euro, inclusiv ajutorul de minimis pentru proiectele care au ca rezultat o soluţie software (serviciu/aplicație) inovativă
Termen depunere proiecte: • 30 septembrie 2026, ora 17:00
Zona geografică acoperită: • zonele mai puțin dezvoltate (LDR), cât și în zonele mai dezvoltate (MDR) • finanțarea se aplică în funcție de regiune și tip solicitant (microîntreprindere, întreprindere mică, întreprindere mijlocie, întreprindere nou-înființată, întreprindere nou-înființată inovatoare)
SCHEMA DE AJUTOR PRIVIND SPRIJINIREA INVESTIŢIILOR ÎN NOI CAPACITĂŢI DE PRODUCERE A ENERGIEI ELECTRICE PRODUSĂ DIN SURSE REGENERABILE PENTRU AUTOCONSUMUL ÎNTREPRINDERILOR DIN CADRUL SECTORULUI AGRICOL ŞI INDUSTRIEI ALIMENTARE –VERSIUNEA 7
Finanțator: Uniunea Europeană și Guvernul României prin Agenția pentru finanțarea Investițiilor Rurale
Program de finanțare: Fondul pentru Modernizare
Obiectivele specifice: • Sprijinul financiar în cadrul Schemei de ajutor de stat – ENERGIE este acordat pentru investiţii destinate producţiei de energie electrică din sursele regenerabile de energie, cu sau fără instalații de stocare • Schema de ajutor de stat- ENERGIE se bazează pe o procedură de ofertare concurenţială și vizează sprijinirea investițiilor în producerea energiei electrice din sursă regenerabilă solară pentru autoconsum realizate de întreprinderile din cadrul sectorului agricol şi industriei alimentare, în scopul creşterii ponderii surselor regenerabile de energie în mixul total de energie și reducerii emisiilor de gaze cu efect de seră
Solicitanți eligibili: • Întreprinderile din sectorul agricol (microîntreprinderi, întreprinderi mici, mijlocii şi întreprinderi mari, inclusiv PFA, II, IF, precum şi cooperativele agricole ori societățile cooperative agricole care deţin active fizice de producţie şi/sau procesare produse agro alimentare), societăți agricole • Întreprinderile din sectorul industriei alimentare (microîntreprinderi, întreprinderi mici, mijlocii şi întreprinderi mari, inclusiv PFA, II, IF) • Organizații/ federații de organizații din domeniul îmbunătățirilor funciare (OUAI/FOUAI) Solicitanții prezentei scheme de ajutor de stat trebuie să aibă înscrise, la momentul depunerii cererilor de finanţare, în statutul societăţilor ca activități principale sau activităţi secundare, activități desfăşurate în următoarele coduri CAEN: • 01 – Agricultura, vânătoare şi servicii anexe • 10 – Industria alimentară • 11 – Fabricarea băuturilor Solicitanţii pot depune proiecte numai individual Solicitanții pot depune mai multe proiecte, dacă investiţiile vizează locuri de producţie diferite, cu încadrarea în limita sumei de 20.000.000 euro pe beneficiar. Acelaşi proiect nu poate să conţină mai multe puncte de producție de energie
Acțiuni eligibile: • proiecte care au ca obiectiv realizarea unor capacități noi de producere de energie electrică, cu sau fără stocare, din surse solare (sub 1 MW inclusiv și peste 1 MW) • extinderea unei capacități existente – construirea unei capacități de producere a energiei electrice a cărei funcţionare depinde de o capacitate deja existentă și care nu poate fi contorizată şi monitorizată separat față de capacitatea existentă • autoconsumul se referă la energia produsă, livrată şi utilizată de către solicitant exclusiv pentru activitatea desfaşurată conform codurilor CAEN eligibile pentru schemă şi organizaţii/federaţii de organizații din domeniul îmbunătățirilor funciare (OUAI/FOUAI), care reprezintă minimum 70% din producţia pe un an al centralei regenerabile finanţate • nu sunt eligibile proiectele care propun investiții doar în capacități de stocare a energiei electrice, fără investiţii în capacitați de producție de energie din sursă solară • în cazul în care proiectul presupune şi capacitate de stocare, energia stocată în capacitățile de stocare trebuie să provină în procent de cel puțin 75% din instalația proprie de producție de energie electrică din sursă solară Activități eligibile: • achiziţionarea de instalații/echipamente pentru construirea de capacități noi de producție cu sau fără stocare a energiei electrice din surse regenerabile de energie solară • construcţii care fac obiectul proiectului de investiție pentru producerea de energie electrică din sursă regenerabilă solară • cheltuielile cu montajul şi punerea în funcţiune a instalaţiilor/echipamentelor pentru construirea de capacităţi noi de producţie cu sau fără stocare a energiei electrice din surse de energie solară În situaţia în care AFIR declară neeligibile anumite cheltuieli, acestea nu se finanțează/nu plătesc/nu se recuperează şi rămân în sarcina beneficiarului Cheltuielile cu echipa de management de proiect nu sunt eligibile
Bugetul total al schemei de ajutor: • 500.000.000 euro pentru perioda 2023-2028 Pentru sesiunea 2026 bugetul propus este 265.000.000 euro: • 145.000.000 euro – capacităţi instalate mai mici de 1 MW, inclusiv sursă solară • 120.000.000 euro – capacităţi instalate mai mari de 1 MW sursă solară Valoarea maximă a finanțării proiectelor: Pentru sesiunea aferentă anului 2026, valoarea ajutorului de stat acordat în cadrul schemei pe MW instalat este de 100% din costurile eligibile în limita următoarelor valori Euro/MW: • 650.000 Euro/MW – pentru capacități instalate mai mici de 1 MW, inclusiv • 550.000 Euro/MW – pentru capacități instalate mai mari de 1 MW Finanțarea se acordă în procent de 100% din valoarea totală a cheltuielilor eligibile, în limita sumei de 20.000.000 euro pe beneficiar
Perioada de depunere a cererilor de finanțare:
în cadrul fiecărei sesiuni de depunere a cererilor de finanţare vor fi precizate termenele maxime până la care vor trebui finalizate investiţiile, respectiv instalare, conectare la reţea, punere în funcţiune, care nu vor depăşi data de 31.12.2028
termenul de depunere se poate prelungi în funcție de solicitările primite, de rata de contractare a proiectelor, deciziile de realocare a unor fonduri sau alte considerente
Aria geografică de implementare a proiectului: • La nivel național
SCHEMA DE AJUTOR DE MINIMIS PENTRU SECTORUL CULTURAL INDEPENDENT PRIVIND FINANȚAREA NERAMBURSABILĂ A PROIECTELOR CULTURALE
Autoritate Finanțatoare: Ministerul Culturii
Obiectivul general: • stimularea creativității beneficiarilor, care, prin producerea, diversificarea și/sau valorificarea ofertei de bunuri și servicii culturale, contribuie la consolidarea și dezvoltarea sustenabilă a sectoarelor cultural-creative și la creșterea accesului publicului la actul creativ, prin intermediul finanțării/cofinanțării proiectelor culturale
Beneficiari eligibili: • organizație neguvernamentală • societate sau societate cooperativă • persoane fizice autorizate, întreprinderi familiale sau întreprinderi individuale Condiții de eligibilitate: • să aibă activitate, conform documentelor statutare, printre altele, în unul din următoarele sectoare culturale și creative: arhitectură, biblioteci, muzee, cinematografie, multimedia, patrimoniu cultural material și imaterial, design, festivaluri, muzică, literatură, artele spectacolului, carte și artele vizuale • să aibă prevăzute în actele constitutive activitățile aferente domeniului de finanțare vizat, iar codurile CAEN corespunzătoare – 3220, 5920, 7411, 7412 (exclusiv activități ale designerilor grafici), 7420, 8230 (exclusiv culturale), 9011 (cu excepția activităților jurnaliștilor al căror conținut este publicat de o terță parte și activităților bloggerilor al căror conținut este publicat de o terță parte), 9012, 9013, 9020 (cu excepția serviciilor modelelor independent, activităților influencerilor care apar în vloguri publicate de o terță parte), 9121, 9122
Parteneri eligibili: • parteneriat cu unul sau mai mulți parteneri din România, atunci când criteriile de cumul au fost analizate pentru toți partenerii, asigurându-se astfel respectarea plafoanelor maxime prevăzute de reglementările europene în vigoare • organizație neguvernamentală, societate sau societate cooperativă, persoane fizice autorizate, întreprinderi familiale sau întreprinderi individuale Activitatea principală a proiectului cultural: • crearea unui bun/serviciu cultural și asigurarea accesului publicului la acesta prin realizare de producții culturalartistice • punere în valoare a unui bun/serviciu cultural
Activități conexe: • recunoașterea și promovarea excelenței culturale • acțiuni de diplomație culturală, dialog intercultural, gale • organizare sau participări la festivaluri/turnee/evenimente culturale sau artistice, după caz • realizarea de inițiative de artă contemporană – artă plastică, artă dramatică, muzică, etc., desfășurate la nivel local, regional, național sau internațional • realizarea de producții artistice rezultate ca urmare a documentării istoriei culturale a minorităților și grupurilor sociale, etnice și culturale • dezvoltarea de abordări inovative ale patrimoniului cultural ce vizează dezvoltarea publicului • schimb de experiență, know-how și bune practici în sectoarele culturale și creative • instruire formală și non-formală, mentorat, job shadowing, etc.
Bugetul apelului: • 6.205.841 lei
Valoarea minimă și maximă eligibilă/nerambursabilă proiect: • 10.000 euro – 100.000 euro Modalitatea de acordare și valoarea ajutorului de minimis: • Intensitatea ajutorului de minimis este de până la 80% din totalul cheltuielilor eligibile ale proiectului • Ajutorul de minimis se acordă sub formă de de sprijin financiar nerambursabil • Valoarea sprijinului financiar nerambursabil acordat în cadrul prezentei scheme se va încadra în următoarele limite: – suma minimă pentru fiecare proiect este echivalentul în lei a 10.000 Euro, raportat la cursul InforEuro din luna semnării contractului de finanțare – suma maximă pentru fiecare proiect este echivalentul în lei a 100.000 Euro, raportat la cursul InforEuro din luna semnării contractului de finanțare – Valoarea totală a ajutoarelor de minimis acordate întreprinderii/întreprinderii unice nu poate depăși suma de 300.000 de euro în nicio perioadă de 3 ani
Termen limită:
5 septembrie 2026 sau pănă la epuizarea bugetului alocat prezentului apel
Data limită de implementare: 5 noiembrie 2026
Zona geografică acoperită: • Pe întreg teritoriul României
PROGRAMUL SME ECO-TECH
Program Finanțator: Programul de Cooperare Elvețiano-Român
Furnizor ajutor de minimis : Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT)
Obiectivul general: • transformarea verde și digitală a întreprinderilor mici și întreprinderilor mijlocii din industria prelucrătoare românească, cu scopul îmbunătățirii amprentei acestora asupra mediului, aliniindu-se, astfel, obiectivului relevant al Uniunii Europene de atenuare sau adaptare la schimbările climatice • microîntreprinderile nu sunt eligibile în cadrul acestui program
Beneficiari: • întreprinderile mici și mijlocii cu capital 100% privat, active în sectoarele industriei prelucrătoare (industria alimentară, textile, chimie, IT, metalurgie, mobilă, farmaceutică, producție de echipamente electrice și electronice și altele), înregistrate cel târziu la 31 decembrie 2021, fără datorii la bugetul de stat
Categoriile de investiții finanțate: • echipamente de generare a energiei regenerabile — panouri fotovoltaice, eoliene, pompe de căldură, instalații geotermale • tehnologii de colectare, reciclare și reutilizare a deșeurilor • sisteme digitale de eficiență energetică și monitorizare a resurselor • pachet digital — site, echipamente IT, softuri, semnătură electronică • alte echipamente tehnologice necesare activității de producție
Condiție obligatorie: • minimum 40% din cheltuielile eligibile ale fiecărui proiect trebuie să fie reprezentate de investiții în echipamente verzi sau digitale • fiecare beneficiar se angajează să creeze cel puțin un loc de muncă pe perioadă nedeterminată și să mențină activitatea și numărul de angajați pe toată durata programului, până la 31 mai 2029 Acces finanțare: • principiului “primul venit – primul servit”
Bugetul alocat programului: • 288.843.072 RON (54 milioane CHF), din care 70% reprezintă contribuția Confederației Elvețiene Sprijinul financiar este mixt: • un grant nerambursabil de maximum 40% din valoarea investiției (dar nu mai mult de 267.240 lei) • un credit bancar de minimum 60%, contractat la una din băncile partenere selectate de MEDAT
Valoarea minimă a unui proiect: • 668.100 lei
Înscrierea pe platfoma sme-ecotech.gov.ro: • 24 septembrie 2026, ora 20:00, cu posibilitate de prelungire până la epuizarea bugetului alocat
SPRIJIN PENTRU PROIECTE TEHNOLOGICE INOVATIVE
Finanțator: Uniunea Europeană și Guvernul României
Program de finanțare: PoCIDIF, Acțiunea 1.1, Măsura 1.1.2, Prioritatea 1, Obiectiv Specific RSO1.1 Obiectivul specific RSO1.1: Dezvoltarea și îmbunătățirea capacităților de cercetare și inovare și adoptarea de tehnologii avansate, Programul Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare 2021 – 2027 Acțiunea 1.1: Sprijin pentru sectorul privat și pentru colaborarea între actorii din sistemul public și mediul de afaceri în domeniul CDI
Solicitanți eligibili (doar în parteneriat): • IMM-uri • Organizație de cercetare de drept public Parteneri eligibili: • organizații de cercetare de drept public cu personalitate juridică • IMM-uri (întreprinderile mici și mijlocii, inclusiv microîntreprinderile
Grup tintă: – întreprinderile mici și mijlocii beneficiare de sprijin – institutele de cercetare beneficiare de sprijin – instituțiile de învățământ superior beneficiare de sprijin – toate părțile interesate care beneficiază de rezultatele proiectelor finanțate
Activități eligibile: Activități eligibile exclusiv pentru IMM-uri (lider sau partener în proiecte): • activități de investiții inițiale pentru introducerea în producție În cazul acestor activități se vor introduce în producție rezultatele activităților de CDI derulate prin proiect • activități de inovare de produs • activități de inovare de proces și organizațională Este obligatorie desfășurarea a cel puțin uneia dintre tipurile de activitățile de inovare (de produs sau de proces) Activități eligibile pentru ambele categorii de beneficiari (organizații de cercetare și IMM-uri): – activități de cercetare industrială – activități de dezvoltare experimentală – activitățile de informare și publicitate privind proiectul (obligatorii) – activități de audit de proiect – activități de management de proiect pentru organizații de cercetare – activități de management/asistență tehnică pentru IMM
Bugetul total: 53.174.731 euro, din care: • 37.785.964,00 euro FEDR • 15.388.767,00 euro Buget de Stat
Rata de cofinanțare: • Regiuni mai puțin dezvoltate (Nord-Est, Sud-Est, Sud Muntenia, Sud-Vest Oltenia, Vest, Nord-Vest și Centru): 85% FEDR și 15%
Buget de Stat • Regiuni mai dezvoltate (București-Ilfov): 40% FEDR și 60% Buget de Stat Valoarea maximă eligibilă/nerambursabilă proiect: • 1.500.000 euro
Termen depunere proiecte: • 16 octombrie 2026, ora 17:00 • perioada de implementare se poate majora, dar nu mai tărziu de 31 decembrie 2029
Zona geografică acoperită : • la nivel național
INIȚIATIVA ALMA – NOU!
Finanțator: Uniunea Europeană și Guvernul României
Program de finanțare : Programul Educație și Ocupare 2021 -2027 (PEO), Prioritatea 2,Acțiunea 2.a.2, Obiectiv specific ESO4.1 Obiectiv specific ESO4.1: Îmbunătățirea accesului la piața muncii și măsuri de activare pentru toate persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă, în special pentru tineri, îndeosebi prin implementarea Garanței pentru tineret, pentru șomerii de lungă durată și grupurile defavorizate de pe piața muncii și pentru persoanele inactive, precum și prin promovarea desfășurării de activități independente și a economiei sociale (FSE+) Acțiunea 2.a.2. Pregătirea și furnizarea ofertei de servicii de formare/ocupare pentru tineri, inclusiv pentru tineri NEET, prin pachete integrate de măsuri active personalizate în funcție de profilul tinerilor
Beneficiari/Parteneri eligibili: • Serviciul Public de Ocupare (ANOFM/AJOFM/AMOFM) • Asociații și Fundații organizate în conformitate cu prevederile Ordonanței Guvernului nr. 26/2000 privind asociațiile și fundațiile cu experiență în activități destinate stimulării ocupării pe piața muncii, cu modificările și completările ulterioare • Fundația Națională pentru Tineret • Fundațiile județene pentru tineret și a municipiului București • Parteneri sociali organizați în conformitate cu prevederile Legii • Întreprinderi publice și private (angajatori) • Întreprinderi sociale/întreprinderi sociale de inserție • Furnizori de servicii sociale publici sau privați • Furnizori de FPC publici sau privați • Furnizori de servicii specializate pentru stimularea ocupării forței de muncă publici și privați • Organizațiile neguvernamentale de și pentru tineret cu experiență dovedită în furnizarea de măsuri active pentru stimularea ocupării forței de muncă sau în derularea activităților de formare profesională destinate tinerilor • Instituții de învățământ superior publice sau private acreditate • Instituții de învățământ preuniversitar și postliceal din învățământul profesional și tehnic
Grup țintă: • Tineri NEETs cu vârsta între 16 și 30 de ani
Condiții de eligibilitate: • să fi împlinit vârsta de 16 de ani • să nu fi împlinit vârsta de 30 de ani • să aibă domiciliu sau reședința în România, în regiunea de dezvoltare vizată de proiect • să se încadreze în categoria tinerilor NEETs Valorile minime obligatorii de participanți pentru și cea mai dezvoltată : • 20 persoane pentru Regiunea mai puțin dezvoltată • 20 persoane pentru Regiunea mai dezvoltată Activități eligibile: • Identificarea, activarea și pregătirea personalizată a tinerilor NEETs în vederea participării la măsurile de sprijin specifice inițiativei ALMA • Etapa de mobilitate transnațională: Tinerii NEETs membri ai grupului țintă vor petrece între două și șase luni într-un alt stat membru, integrați în mediul profesional al unei întreprinderi sau instituții. Această etapă trebuie să constituie cel puțin 30 % din durata totală planificată a operațiunii • Acțiuni succesive: măsuri de stimulare a reinserției educaționale și/sau profesionale a tinerilor NEETs și monitorizarea integrării în educație și/sau profesionale după întoarcerea din perioada de mobilitate
Bugetul alocat apelului de proiecte: • 19.714.235 euro (contribuția UE + contribuția națională) din care: – 1.983.088,50 euro pentru Regiunea mai dezvoltată București – Ilfov – 17.731.146,50 euro Regiuni mai puțin dezvoltate Rata de cofinanțare UE: • cheltuielile considerate neeligibile, dar necesare derulării proiectului vor fi suportate de către beneficiar
Valoarea minimă și maximă eligibilă/nerambursabilă proiect • 201.000 euro – 850.000 euro Termen depunere proiecte: • 30 octombrie 2026, ora 16:00
Zona geografică acoperită : • la nivel național, vizează toate regiunile mai puțin dezvoltate ale României (Nord-Est, Sud-Est, SudMuntenia, Sud-Vest Oltenia, Nord-Vest, Vest și Centru) și regiunea mai dezvoltată București-Ilfov • Cererile de finanțare/proiectele propuse spre finanțare pot viza implementarea la nivelul unui județ sau a unui grup de județe, la nivelui unei regiuni de dezvoltare sau a mai multor regiuni de dezvoltare
Sursa :
https://oportunitati-ue.gov.ro
https:// www.regiosudest.ro
https:// www.adrcentru.ro
